اخبار

تازه ترین اخبار دنیای نانو را در اینجا ببینید

RSS test2
RSS test2
 • شاهکار علمی با ترفندی ساده؛ چگونه یک ذره مانند ویروس را روی سطح یک سلول قرار دهیم؟

  دکتر وحید صندوق‌دار، دانشمند ایرانی تبار موسسه ماکس‌پلانک موفق به ارائه روشی برای قراردادن یک ذره منفرد روی سطح سلول شده است. نوشته شاهکار علمی با ترفندی ساده؛ چگونه یک ذره مانند ویروس را روی سطح یک سلول قرار دهیم؟ در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.

 • ایمنی اکسیدگرافن بررسی شد؛ اثرات منفی جدی مشاهده نشد

  یک گروه تحقیقات بین‌المللی روی ایمنی اکسیدگرافن تحقیق کرده و دریافتند که استنشاق کنترل شده آن تاثیر منفی جدی روی سلامت ندارد. نوشته ایمنی اکسیدگرافن بررسی شد؛ اثرات منفی جدی مشاهده نشد در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.

 • برگزاری دو کارگاه آموزشی در حوزه تجهیزات در آیکن

  کارگاه آشنایی با روش CVD و کارگاه کاربرد پلاسما در پردازش مواد و مهندسی سطح توسط مرکز صنعتی‌سازی نانوفناوری کاربردی (آیکن) به صورت تئوری-عملی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند نسبت به ثبت‌نام در این دو کارگاه اقدام کنند. نوشته برگزاری دو کارگاه آموزشی در حوزه تجهیزات در آیکن در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.

 • ششمین همایش بین المللی و کارگاه‌های تخصصی علوم و فناوری نانو برگزار شد

  ششمین همایش بین المللی و کارگاه‌های تخصصی علوم و فناوری نانو روز چهارشنبه دوم اسفند 1402 در دانشگاه خلیج فارس با حضور اساتید، دانشمندان و متخصصین حوزه علوم و فناوری نانو آغاز به کار کرد. نوشته ششمین همایش بین المللی و کارگاه‌های تخصصی علوم و فناوری نانو برگزار شد در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.

 • برندگان نخستین دوره جایزه ملی نکست معرفی و تقدیر شدند

  برگزیدگان نهایی جایزه نکست در سه بخش اتصال‌پذیری و میکروالکترونیک، هوش‌مصنوعی و زیست‌فناوری معرفی و تقدیر شدند. نوشته برندگان نخستین دوره جایزه ملی نکست معرفی و تقدیر شدند در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.

 • مسابقه ساختمان آینده برگزار می‌شود

  مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان اولین دوره مسابقه ساختمان آینده با کاربری مدرسه را برگزار می‌کند. ساختمان آینده، ساختمانی است... نوشته مسابقه ساختمان آینده برگزار می‌شود در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.

 • نانوحباب‌های زیستی به کمک بیماران مبتلا به سرطان ریه می‌آیند

  با استفاده از نانوحباب‌هایی موسوم به اگزوزم، یک سامانه استنشاقی برای حمل داروی ضدسرطان ریه ساخته شده که روی موش‌های آزمایشگاهی نتایج امیدوارکننده‌ای به دنبال داشته است. نوشته نانوحباب‌های زیستی به کمک بیماران مبتلا به سرطان ریه می‌آیند در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.

 • گروه شیشه کاوه: شیشه‌های نانویی هم در تابستان و هم زمستان مصرف انرژی را بهینه می‌کنند

  مدیر راهبردی گروه صنعتی شیشه کاوه در تریبون نانو و صنعت 1402 با معرفی فناوری شیشه‌های کم‌گسیل، این شیشه‌ها را برای استفاده هم در تابستان و هم زمستان مناسب می‌داند به طوری که مصرف انرژی را در هر فصلی به صورت بهینه مدیریت می‌کند. وی با آمار و نمودارهایی، شواهدی برای مقرون به صرفه بودن استفاده از این شیشه‌ها ارائه داد. نوشته گروه شیشه کاوه: شیشه‌های نانویی هم در تابستان و هم زمستان مصرف انرژی را بهینه می‌کنند در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.

 • جذب سرمایه برای توسعه فناوری تبدیل گاز طبیعی به گرافن و هیدروژن

  براساس بیانیه مطبوعاتی اخیر شرکت ریمر (Rimere)، که در حوزه مقابله با تغییرات آب و هوایی تخصص دارد، این شرکت موفق به جذب ده میلیون دلار سرمایه شده است. نوشته جذب سرمایه برای توسعه فناوری تبدیل گاز طبیعی به گرافن و هیدروژن در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.

 • نانوالماس روی الیاف لباس، باعث خنک‌تر شدن بدن می‌شود

  شادی هوشیار دانشمند ایرانی‌تبار دانشگاه RMIT استرالیا، با استفاده از الکتروریسندگی نانوالماس را روی الیاف پنبه قرارداده و پارچه‌ای تولید کرده است که بدن را خنک نگه می‌دارد. استفاده از چنین لباس‌هایی می‌تواند نیاز به سیستم‌های برودتی داخل ساختمان را کمتر کند. نوشته نانوالماس روی الیاف لباس، باعث خنک‌تر شدن بدن می‌شود در پایگاه خبری فناوری نانو ایران منتشر شده است.